Malá, na první pohled ničím nevýrazná střední škola v Ostravě Mariánských horách, která je součástí ohromného celku myšlenkového proudu, rozlehlých, architektonicky unikátních komplexů budov, teorií a poznatků silně ovlivňujících všechny okruhy lidského života, uměleckého vnímání a celé filosofické epochy.

To je nový dokument o Waldorfském lyceu v Ostravě.

Pokud by jste kolem tohoto lycea procházeli, asi by jste vůbec nepoznali, o jakou školu se jedná. Kdyby jste však vešli dovnitř, uvědomili by jste si, že to asi není jen tak nějaká běžná škola. Možná by jste si pomysleli, že se jedná o nějakou další “alternativnost“, ale v případě, že by jste zde strávili pár let, nevěřícně by jste kroutili hlavou, na jak masivních společenských základech tato škola vlastně stojí a čím vším je pro své okolí významná.

Jak se ale do tak malé školy projeví duch tak ohromného celku, je základem Waldorfské školy filozofie na které stojí, nebo lidé, kteří se k takovému myšlení hlásí a kteří ji navštěvují a kdo jsou ti lidé, jaký pohled mají na svojí školu studenti a jaký učitelé, jak se na Waldorfskou pedagogiku dívá dnešní společnost.

Na všechny tyto otázky jsem hledal ve svém dokumentu odpověď. Jenže kdo se na ty otázky bude ptát, kdo nám skrze sebe zprostředkuje pohled na Waldorfskou školu. “No jasně, proč bych to nemohl být já” vždyť jsem na “Waldorf“ chodil už od základní školy.

Dokumentem vás tak provedu já, absolvent Waldorfského lycea, který se vrátí ke své staré lavici, aby mohl znovu zažít prostředí školy i náladu výuky a který vám skrze své zážitky zprostředkuje, jaké to je chodit na “Waldorf“ a jak na něj vzpomíná s odstupem času.

Dokument o Waldorfském lyceu, který vytvářeli David Górny, Hans Fuchs a Vít Bělunek, se právě nachází ve střihové fázi, a tak se v brzké době můžete těšit na jeho uvedení.

Autor: David Górny