Ve spolupráci Yourday Production a studentů oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě v Opavě se v těchto dnech natáčí dokument o lidech, kteří všechen svůj volný čas zasvětili hledáním ztracených pokladů.

V Suchdole nad Odrou tito lidé provozují muzeum věnované válečnému letectví. Prostory naplněné vlastními úlovky, vraků letadel, motorů, kanonů, děl a válečné techniky na vás dýchají něčím nepřibarveným a trpce reálným. Všechny tyto poklady totiž opravdu zažily tvrdé boje a smrt války, každý má vlastní příběh i příběh letce, který jej kdysi ovládal a nakonec v něm i zemřel.

Ale nejsou to jen příběhy zapomenuté historie o čem dokument pojednává, jsou to i příběhy samotných hledačů, kteří zasvětili svůj život jejich objevováním.

A kde lépe takové lidi poznat, než na samotném hledání a výkopu pokladů, ale pozor je možné, že vám jejich pozorování kompletně převrátí všechny romantické představy o kopání pokladů, které jste jako děti měli. Samotnému výkopu totiž předcházejí měsíce práce, prohledáváním archívů a plánováním. Věřte, že ani při výkopu si neodpočinete a když už si myslíte, že to máte za sebou, to největší umění teprve přichází na scénu. Musíte totiž vykopaný poklad dát do původního stavu před roky strávenými v neustálé vlhkosti pod tunami půdy. Na všechnu tu práci však snadno zapomenete, když vidíte jak se vám pod rukama vrací k životu kus zapomenuté historie.

Na dokumentu s pracovním názvem „Hledači pokladů“ pracují Vít Bělunek, Jan „Hans“ Fuchs, Michael Petr, David Górny a Jakub Slezák.

Autor David Górny

Pracovní verze dokumentu Hledači pokladů zde.